Організація аромооздоровлення

 Аромотерапія

    Діти - чутливі та вразливі натури, що сприймають дію аромотерапії без всякого упередження, тому їхня реакція на ефірні масла завжди позитивна.
    Застосування засобів аромотерапії в дитячій кімнаті дозволить підтримувати гарний настрій у дітей, а також допомагає вилікувати простудні захворювання і порушення сну. Малята дуже чутливі до подразників. У них переважають процеси збудження, що обумовлює швидке формування рефлексів. Тому у дітей краще і швидше розвивається реакція на реабілітаційні процедури при невисоких дозах та менш тривалому курсі лікування.
    Використання ефірних олій для ароматизації приміщень дозволяє майже повністю знищити шкідливу мікрофлору. Агресивність ефірних олії по відношенню до мікробів поєднується з іх повною нешкідливістю для людського організму. Під час ароматизації приміщення збільшується кількість легких негативних іонів і нейтралізуються важкі позитивні іони. Саме велика кількість важких позитивних іонів викликає погане самопочуття, швидка втома, головний біль .
    Особливої уваги заслуговує використання ефірних олій під час лікування бронхо-легеневих захворювань - хронічних бронхітів, пневмоній. Ефірні олії легко проникають крізь шкіру і включаються у циркуляцію крові. Багато ефірних олій мають гарні антивірусні властивості. Практично всі ефірні олії - природні антиоксиданти. Потрапляючи в організм , вони зменшують інтенсивність процесів окислення,
 гальмують процеси старіння, підсилюють захисні функції організму.
    Діти найбільше люблять теплі, солодкуваті запахи. Однак у силу того, що їх організм перебуває ще в стані розвитку, застосовувати засоби аромотерапії для них слід зовсім в мінімальних дозах. Дотримання всіх правил зробить аромотерапію ефективним методом для допомоги при різних дитячих недугах, надасть гармонізує ефект на весь організм дитини в цілому.

Організація аромооздоровчих процедур у дошкільному навчальному закладі
   Напередодні або під час спалахів гострих респіраторних вірусних захворювань (ГРВЗ), зокрема грипу, а також для санації повітря у дитячих садках та школах доцільно використовувати ефірні олії деяких цілющих рослин. Ці біологічно активні речовини підвищують імунітет та резистентність організму до інфекцій і різних патологічних процесів, мають сильну антимікробну та противірусну дію.
   Аромаоздоровлення дає змогу посилити компенсаторно-пристосувальні реакції шляхом відновлення механізмів регуляції роботи внутрішніх органів. Використовуючи ефіроолійну рослинну сировину та ефірні олії у вигляді аерозолів, можна впливати на формування адаптаційних реакцій та посприяти розвиткові стану неспецифічного підвищення опірності. Ароматичні речовини стабілізують рівень захисних сил організму, нормалізують вуглеводний обмін та вегетативно-ендокринні функції, низку біохімічних показників сироватки крові тощо.
   Ефірні олії, що використовуються для аромапрофілактики та ароматерапії, мають:
  1. антимікробну,
  2. протизапальну,
  3. десенсибілізуючу
  4. імунокоригуючу дію.
   Потрапивши до організму, біологічно активні речовини виявляють також спазмолітичний, седативно-гіпотензивний, ангіопротекторний, кардіотонічний, знеболювальний, відхаркувальний, адаптогенний та інші види фармако-терапевтичного впливу як за рахунок самих сполук (прямий вплив), так і опосередковано — за допомогою інтенсифікації тканинного дихання та енергетичного обміну, утилізації кисню.

Показання до аромооздоровлення

   Аерозольне використання ефіроолійних речовин грунтується на гуморальних механізмах фізіологічної адекватності та психогенному впливові на організм людини. Ці речовини є загальнозміцнювальними засобами та здійснюють специфічний і неспецифічний вплив на дитячий організм.
   Слід ураховувати, що можливі випадки алергії у дітей на летючі речовини або посилення алергії іншого генезу — побутової, харчової, пилкової, сезонної, медикаментозної. Тому доцільно суворо контролювати переносність процедур (особливо перших 2-3), до і після них вимірюючи частоту дихання, серцевих скорочень, артеріального тиску тощо. Враховують також динаміку суб'єктивних даних. Такі спостереження дають змогу не тільки оцінити переносність процедур, а й встановити необхідну частоту та тривалість сеансів.
   Процедури ароматерапії може призначати тільки лікар, який визначає кількість та тривалість сеансів, а також дозування ефірної олії.
 
Основними показаннями до використання аромооздоровчих процедур є:
  • хронічні неспецифічні захворювання ЛОР-органів та бронхо-легеневої системи;
  • функціональні розлади нервової системи, невротичних станів, логоневрози;
  • захворювання серцево-судинної системи;
  • захворювання органів травлення (хронічний гастрит, хронічні захворювання печінки та жовчовивідних шляхів);
  • захворювання нирок та сечовивідних шляхів (хронічний пієлонефрит та гломерулонефрит, цистит);
  • ендокринна патологія (захворювання щитовидної залози з порушенням функціональної активності, цукровий діабет);
  • запалення слизових оболонок порожнини рота та деякі шкірні захворювання.
Основними протипоказання до проведення аромаоздоровчих процедур є:
  • індивідуальна непереносимість різноманітних запахів;
  • виражені алергічні реакції, полінози;
  • гостре протікання будь-якого захворювання або загострення захворювання із гіпертермічною реакцією;
  • гострі інфекційні захворювання та стани лихоманки;
  • психічні захворювання;
  • захворювання зі схильністю до повторюваних кровотеч тощо.

Ефірна олія евкаліпта для аромотерапії
Батьківщина цього вічнозеленого дерева - Австралія і Тасманія, аборигени називали його "деревом життя" і "алмазом лісів"Масло добувають з листя і кінців гілок.

Фармакологічні властивості
Масло евкаліпта має болезаспокійливу, протиглистовою, антисептичну і відхаркувальну діюЗастосовується при лихоманки, різних простудних захворюваннях і респіраторних інфекціях. Масло евкаліпта чудово допомагає при захворюваннях шкіри, легко загоює різні виразки, опіки та шкірні інфекції, прискорює загоєння ран. Збільшує життєву місткість легенів, прохідність бронхів. Може бути використане для масажу, інгаляцій і ванн.
Призначення: міцний антисептик, ефективний при ангінах, ларингітах, тонзилітах, запальних процесах в легенях, бронхах, трахеї, жарознижуюче.
Протипоказання:  особам з індивідуальною несприятливістю компонентів.


Ефірна олія м'яти для аромотерапії
   Найбільше ефірної олії міститься в суцвіттях перцевої м'яти - 4-6%, в листі - від 2,5 до 3%, в стеблах - до 0,3%. Ментол - це основна діюча речовина м'ятного масла. Його зміст залежить від сорту м'яти, і буває від 50 до 70 відсотків.
   Склад ефірної олії м'яти, як і інших ефірних масел, залежить від сорту рослини, від того, які в рік збору були погодні умови, які були умови зберігання сировини, від способу виділення ефірного масла, а також від тривалості його зберігання.

Користь ефірної олії м'яти для нервової системи
  • Ефірна олія м'яти корисно при головному болю, так як воно має судинорозширювальну дію - потрібно розтерти їм лоб і потилицю, потім прикласти до голови холодний компрес.
  • Ефірна олія м'яти, завдяки своїм судинорозширювальним діям, полегшує напади епілепсії, покращує мозковий кровообіг і пам'ять, повертає ясність думки.
  • При низькому артеріальному тиску, ефірна олія м'яти підвищує його.
  • При занепокоєнні, страху, знервованості, нервовому виснаженні вдихайте запах м'яти - достатньо капнути пару крапель на носовичок, щоб мати при собі свіжість і прохолоду в кишені.
Користь ефірної олії м'яти для серцево-судинної системи
   При порушенні серцевого ритму потрібно регулярно приймати ванни з маслом м'яти або розтиратися ім. При непритомності треба дати понюхати масло (як нашатирний спирт), втерти трохи в скроні, а коли людина трохи прийде до тями, дати йому випити чашку гарячого чаю з медом і м`ятою.

Користь ефірної олії м'яти для шлунково-кишкового тракту
  • При виразці шлунка і для зняття шлункового болю, треба розтерти  живіт ефірним маслом м'яти, накласти холодний компрес.
  • При нудоті дуже допомагає вдихання м'ятного масла.
  • Стан печінки полегшать ванни з м'ятою.
Користь ефірної олії м'яти для дихальної системи
  • Допомагає при кашлі - знімає напади.
  • Ефективно для дезінфекції приміщення в період епідемії грипу.
  • За допомогою компресів і ванн з ефірним маслом м'яти знімається лихоманка при ГРЗ.
Користь ефірної олії м'яти для шкіри
  • М'ятна олія підходить для догляду за жирною і роздратованою шкірою обличчя. Воно зменшує реакцію шкіри на контакт з дратівливими чинниками, на нервове збудження. При запальних процесах на шкірі, судинної сітці, вугрової висипки, а також корості, екземі, синцях і набряках потрібно накласти холодний компрес з ефірним маслом м'яти.
  • М'ятна олія підвищує захисні сили епідермісу і відбілює пігментні плями, вирівнюючи колір обличчя.
  • Успішно застосовується ефірну олію м'яти і при грибкових захворюваннях шкіри, при обмороженні.
Користь ефірної олії м'яти для опорно-рухової системи
М'язові болі, що виникають від надмірного навантаження, стихають при масажі з маслом м'яти. Воно впливає і при ревматизмі, артритах, травмах, люмбаго.

   А при зубних болях, до хворого зуба потрібно просто прикласти ватку з м'ятним маслом. І полоскати зуби водою з додаванням ефірної олії м'яти.

Властивості ефірної олії
   Основна дія м'ятного масла полягає в стимуляції нервової системи. Воно володіє вазоактивними властивостями - регулює венозно-артеріальний тонус, сприяє відтоку крові по зовнішніх венах, а при прийомі нітрогліцерину запобігає підвищення тонусу внутрішньочерепних вен.
   Властивості: тонізуюча, освіжаюча, протизапальна, болезаспокійлива, спазмолітична, жарознижуюча, протинабрякова, кардіотонічна, антиаритмічна, протикашльова, відхаркувальна, бактерицидна, противірусна, протигрибкова, протизудна, репелентна. Активізує розумову діяльність (пам`ять, увагу), нормалізує роботу центральної і вегетативної нервової системи; підсилює капілярний кровообіг; стимулює апетит.
   Жовчогінну властивість ефірної олії м'яти, пов'язано з наявністю поліфенолів в його складі. З жовчю виділяється білірубін і холестерин, посилюється зовнішньосекреторної функція печінки під впливом м'ятного масла.
   При ангіні, кашлі і нежиті, ефірну олію м'яти надає протизапальну і пом'якшувальну дію. Успішно застосовується і при астмі, пневмонії, бронхіті, туберкульозі.

Ефірна олія ялиці для аромотерапії
Сімейство соснових.
   Отримання: дистиляція з парою з хвої і молодих пагонів, а також з розщеплених шишок. Клас: тонізуючий аромат.
   Показання: болі в серці, стенокардія, кон'юнктивіт, перенапруження очей, зміцнення ясен, пародонтоз, зняття зубного болю, набряклість і запалення при ревматизмі, остеохондроз, артрит, плексит, неврит, невралгія, артроз, радикуліт, поліартрит простудного і ревматичного характеру, міозит, ішіас, важкий запах ніг, дерматози стоп, обмороження, гіпотонія, депресія, хронічні стани страху, жирна шкіра, зріла шкіра, зморшки, вугрі, жирна себорея, випадіння волосся, себорея шкіри голови, рани, гнійники, нариви, трофічна виразка, опіки III ступеня, переломи кісток, фурункули, карбункули, панарицій, псоріаз, герпес, діатез у дітей, мокра екзема, попрілості, пролежні, ангіна, грип, ГРЗ, хронічний нежить, бронхолегеневі захворювання, пневмонія.
   Властивості: тонізуюча, освіжаюча, антидепресивна, знімає нервову напругу, підвищує гостроту зору; антисептична, бактерицидна, противірусна; протизапальна, болезаспокійлива, анти ревматична, проти набрякова, стимулює регенерацію тканин; судинозужуюча, судиноукріплююча, вено тонічна, підвищує м’язів тонус; м’який гіпертензивний засіб, кардіотонічна; протикашльова, відхаркуючи; знижує потовиділення, усуває неприємний запах ніг.  Навіть переломи з його допомогою зростаються набагато швидше, а що вже говорити про лікування простудних захворювань!
   Так, ялицеве масло використовується при лікуванні ревматізму, артритів, різних захворювань суглобів, профілактики і лікування респіраторних вірусних інфекцій, бронхітів, грипу, запалення легенів. Також масло використовується для лікування деяких серцевих захворювань (строго під контролем лікаря). Масло ялиці використовується для проведення масажів. При цьому воно дуже ефективно усуває м'язові і суглобові болі. Крім того, аромат ялиці чинить збадьорюючу дію на психіку, що робить його ефективним засобом для виведення з депресії.
   Для здорової людини широкий спектр профілактичної дії аромату ялицевого масла робить незамінним його застосування як інгаляції, у тому числі і під час банних процедур.
   Протипоказання: особам з індивідуальною несприятливістю компонентів, які входять до складу ефірної олії, не використовувати при епілепсії, схильності до судом, при гострих запальних хворобах нирок, вагітність.

Ефірна олія лимону для аромотерапії

   Лимон - рослина, що належить до гібридних дерев з роду Цитрусових. Крім лимона, з якого отримують ефірну олію, до цього роду відносяться грейпфрут, брігардія, цитрон, апельсин, мандарин. Всі ці фрукти, відповідно до встановленої класифікації носять назву цитрусових і є вічнозеленими рослинами. Їх батьківщиною традиційно вважаються субтропічні і тропічні регіони Південно-Східної Азії, тихоокеанські тропічні острови та Індія.
   М'якоть плодів лимону, як і саме ефірне масло лимону, багата мінеральними солями (фосфор, кремній, залізо, кальцій), кислотами органічного походження (лимонної і яблучної), каротином, вітамінами, пектиновими речовинами, цукром. Насіння лимону містять гіркі речовини і жирні олії, характерний запах обумовлений наявністю ефірних масел, які містяться в різних частинах лимонного дерева.

Корисні властивості
   Згідно з науковими даними ефірне масло, завдяки своїм цілющим властивостям є прекрасним антисептичним і бактерицидним засобом. Антибактеріальні властивості ефірного лимонного масла особливо яскраво виявляються у ставленні менінгококів, стафілококів, стрептококів, туберкульозних бацил. Лікарі рекомендують застосовувати лимонне масло при гіпертонічній хворобі, анемії, подагрі порушеннях ритму серця, ревматизмі та інших захворюваннях. Масло лимону більш ніж ефективно при спалахах грипу. Вхідні в його склад кумарини чудово розріджують артеріальну кров, сприяючи регенерації кровоносних судин і прискорюючи процес її циркуляції.
   Масло діє на печінку як загальний стимулятор, послаблюючи прилив крові і надаючи на цей орган регулюючий вплив. Вчені відзначають, що масло лимону сприяє концентрації уваги і поліпшенню пам'яті, знімає напругу, підвищує настрій, надихає і тонізує, показано при безсонні. Масло лимону - незамінний засіб для підвищення рівня фізичної енергії, подолання стресу, а також профілактики психосоматичних захворювань.
   Завдяки численним науковим експериментам було доведено, що масло лимону здатне позитивно впливати на біоенергетику людини. Допомагає безболісно і швидко адаптуватися до нових життєвих умов, незнайомому середовищі, посилює життєвий інтерес, стимулює творчі починання.
   Це масло відлякує мурах і моль, знімає свербіж при укусах комах. Його радять застосовувати при різних вірусних інфекціях, аерофагії, астенії, диспепсії, жовчних каменях і сечових каменях, цинзі, ожирінні, флебітах, гемофілії, варикозах, кровотечі, проносах та ін. Більш того, масло лимону допомагає при нудоті, запамороченні, головних болях. Його здавна використовували як глистогінний засіб.

ЗАСТОСУВАННЯ ЕФІРНИХ ОЛІЙ, МУЗИЧНОГО СУПРОВОДУ ДЛЯ ОРГАНІЗАЦІЇ АРОМАПРОЦЕДУРИ

  

Аромапрофілактика може проводитися на загальних підставах для груп дітей з метою підвищення захисних сил організму, зміцнення імунітету, профілактики гострих респіраторних захворювань, зокрема вірусної етіології, поліпшення стану нервової системи. Вибір ефірної олії залежить від мети профілактики.
   За необхідності пришвидшити засинання дітей, особливо у післяобідній час, аромапроцедури можна проводити безпосередньо у спальних кімнатах, якщо жоден з дітей не має протипоказань.


Застосування ефірних олій в аромапрофілактиці та ароматерапії


Найменування ефірної олії

Фармако-терапевтична дія

Показання до інгаляційного застосування

Ганусова

Антисептична, відхаркувальна

Порушення травлення та наслідки харчових отруєнь, ГРВЗ, трахеїт, бронхіт

Лавандова

Заспокійлива, гіпотензивна, бактерицидна, імунокоригуюча

Дратівливість, ГРВЗ, риніт, фарингіт, бронхіт, трахеїт, астено-невротичний стан

М’яти перцевої

Седативна, гіпотензивна, кардіотонічна, брохолітична, імунокоригуюча, аналгетична, спазмолітична

Головний біль, нервове напруження, втома, ослаблений імунітет

Піхтова

Антисептична, відхаркувальна, бактерицидна, спазмолітична

Пневмонія, грип, бронхіт, трахеїт

Соснова

Антисептична, відхаркувальна, бактерицидна, спазмолітична

Пневмонія, грип, бронхіт, трахеїт

Евкаліптова

Протизапальна, бактерицидна, противірусна, тонізуюча, гіпотензивна, імунокоригуюча

ГРВЗ, бронхіт, трахеїт, ослаблений імунітет, астено-невротичний стан


   Також під час засинання можливо використовувати аудіо-записи з звуками природи — шумом моря, океану, дощу, лісу, співом птахів. Такі сеанси сприяють гарному сну. Тривалість ароматичного впливу при цьому не має перевищувати 20-30 хвилин, після чого сеанс аромаоздоровлення припиняють, а програвання музичного запису може тривати. Проводити такі сеанси можна протягом 3-4 тижнів.


Орієнтовний перелік класичних музичних творів для супроводу аромаоздоровчих процедур:

1. «Дитячий альбом», Петро Чайковський;
2. «Пори року», Петро Чайковський;
3. «Дитячий куточок», Клод Дебюссі;
4. «Карнавал тварин», Каміль Сен-Санс;
5. «Танці ляльок», Дмитро Шостакович;
6. «Музичні моменти», Франц Шуберт;
7. «Дитячі сцени», Роберта Шуман;
8. «Добре темперований клавір», Йоган Себастіан Бах;
9. «Дитячий альбом», Арам Хачатурян;
10. «Багателі», Людвіг ван Бетховен;
11. «Петрик та вовк», Сергій Прокоф'єв;
12. «Дитячий альбом», Григорій Свіридов;
13. «Попелюшка», Сергій Прокоф'єв;
14. «Пісні без слів», Фелікс Мендельсон прослухати більше.